Betegsgem trtnete.....
Nem csak mell mttt vagyok hanem eltte egy vvel megmtttek vese daganattal is. Egy sima hasi ultrahangos vizsglatnl derlt ki, hogy a vesmben talltak valami eltrt, elkldtek CT-re ahol a vizsglat utn kijtt az orvos lelt mellm, meg fogta kezemet s azt mondta, hogy sajnos talltak nlam egy daganatot, igaz hogy nem nagy mret, de biztos hogy rosszindulat. n csak nztem s vgig futott rajtam a hideg s kzben hangtalanul srtam. A krhzbl kijvet nem tudtam, hogy most mit kell csinlnom, iszonyan egyedl reztem magam, nem volt mellettem a frjem s csak mentem s mentem.... Amikor hazartem akkor trt ki az ordt zokogs bellem. A frjemet felhvtam telefonon, is sztlan volt. De sajnos nem jtt haza, csak este, addig egyedl voltam.
Kerestnk orvost, szerencsm volt – egy kzs ismers ltal – megtalltam a nagybets ORVOST. Nagyon fltem, hiszen nem voltam sovny alkat, brmi fellphetett volna a mtt sorn, de a nagyon lelkiismeretes altat forvosasszony eltte alaposan megvizsglt. A mt szobban arra emlkszem, hogy a szemlyzettel mg jkat rtygtem, s mikzben adtk a koktlt azt figyeltem, hogy a mts legnynek milyen tetkja van. Evvel a kppel aludtam el. Az operci vgn mikzben toltak az intenzvre, na nem azrt mert baj volt, hanem megelzs cljbl, ez elre megvolt beszlve – az orvosom felm hajolva mosolyg szemmel kzlte, hogy minden rendben. A daganat nagyon kicsi volt, gy a vese eltvoltsval az orvosok szerint meggygyultam. Utna nem kaptam kezelst sem. Azta vente jrok kontroll CT-re s ennyi, mr ngy ve.
Tl voltam mindezen javultam, vissza mentem dolgozni vgl is avval a tudattal ltem, hogy kivettk a vesmet ezltal meggygyultam. Nem estem depressziba. Csak sajnos az amgy sem sovny testalkatomra felszedtem 10 kg.--ot. A bartaim azt mondtk, hogy ne izguljak ha slyos rkbeteg lennk akkor inkbb fogynk. Mondtam nekik, hogy ksz.

Az emldaganatos trtnet sem volt semmi. n minden vben mentem mamo vizsglatra, de a vese mtt miatt kimaradt egy v. Ezt ptolva elmentem a mi kis vrosunkba (Pest m.) szrsre, ht amikor meglttam a gpet majd eljultam, szerintem az skorbl szrmaz mszer volt. Valami bels sugallatra nem fogadtam el az eredmnyt ezrt elmentem kt hnap mlva egy Bp-korhz szrsre ahol kiderlt, hogy bizony itt is van rkosdaganat.
Levettk a mellemet, eltvoltottk a nyirokcsomkat is. A szvettan eredmnynek a kzlse az valami iszony volt, a lelkiismeretlensg felsfoka, ahogy ezt kzltk A professzor a sebhely tisztts kzben 20 hallgat eltt mondta, hogy a nyirokcsomban talltak rosszindulat tttet. Ott fekszem az orvosi asztalon (gyon) pucran - nem vagyok egy sovny alkat - fl mellel s nekem 20 fiatal orvostanhallgat eltt kellett megtudnom ezt a j hrt. Leszlltam az asztalrl s elindultam kborolni a krhz terletn knnycseppel a szememben, leltem egy padra, s csak bgtem. Ksbb kiderlt, hogy a professzor rjtt, hogy nem viselkedett velem intelligensen s etikusan, mert krte a nvreket, hogy keressenek meg. Szegnyek azt hittk, hogy a hr hatsra esetleg ngyilkos leszek. Nagyon nehezen dolgoztam fel, hogy a nyirokcsomban is talltak rosszindulat sejteket. De utna hallottam, hogy a professzor azt mondta a frjemnek, hogy nagy esly van a tllsre ezrt mskpp kezdtem feldolgozni a betegsgemet. Volt s van remny.

A gygyulsom els ttova lpseit, orvosokkal tettem meg. (a betegek tbbsge ezt teszi). A diagnzis felismerse, a kzls velnk betegekkel – na ez nha katasztroflis- nagyon sok mlik azon, hogy utna milyen ers vagy gyenge lesz a beteg-orvos kapcsolat. A betegek egy rsze a megfelel tjkoztats hinyba elbizonytalanodik s nha mellkutakra tved, megijed s csak az alternatv gygymdot vlasztja. Ezrt hibnak tartom azt, hogy a klasszikus orvostudomny s az alternatv gygyts mesterei nem tudnak kzsen olyan segtsget adni a betegnek, hogy az sajt gygyulst, az altmasztott rvek, tnyek tudatba tudja eldnteni, hogy tudjon dnteni hogy az lete jvjt melyik irnyba akarja vgigjrni.
Vannak akik az orvosokban bznak, vannak akik a klnbz („csodamdszerekben”) vagy a termszetgygyszatban, si orvoslsba hisznek. Mindenki a hitnek, megfelelen dnt. Nekem csak az a bajom, hogy ha valaki vlaszt akkor utna – a msik – az mr leveszi a kezt a betegrl. Pedig az nem j, ha egy beteg mg a vlasztsnl bizonytalan s nem a segtsgnyjtst ltja hanem a kt irny kpviselinek a vitit egymssal.
n megmaradtam a klasszikus orvostudomny mdszereinl (mtt, kemo, sugr). De mr menet kzben innen-onnan szerzet informcibl ms mdszerekrl is hallottam. Amikor rkrdeztem az orvosomra, hogy esetleg kiegsztsknt nem lehetne ezt-azt hasznlni akkor beindult egy szabvny szveg: ”Minden beteg maga dnti el, hogy milyen ton akar gygyulni.” Krtem, hogy segtsen elmondani, hogy annak mi az elnye, htrnya. Ne a folysokon hallott hrekbl tudjam eldnteni, hogy j vagy rossz. Erre az volt a felelet. Hogy a mai orvostudomny csak azokat a mdszereket fogadja el amirl bebizonyosodott „hivatalosan” hogy j mdszer. Na tessk. Szval n itt nagy hinyossgot tallok a felvilgostsba, ami nagyban segten a dntst a hogyan tovbbra.
Amikor vge a kezelseknek s egy kicsit pihentl akkor az „iskolzottabb” rteg elkezd kutatni innen-onnan. Olvas, internetezik, hal ezt, hal azt. Amikor mr tl van a kzvetlen letveszlyen akkor sokkal btrabban nyit msfele is. rdekes jelensg pldul, hogy a betegek nagyobbik rsze keres magnak termszetgygyszt, eljut valamelyik Alaptvnyhoz. Szerintem nem az orvosok elleni bizalomveszts miatt hanem azrt, mert kapaszkodik ms irnyba is. Ha tall valamit (van aki vegs lesz, van aki az trendkiegsztkbe, tekba, ezoteriba hisznek , stb.) az csak ersti gygyulst n nagyon szeretnm, ha haznkban ezek a varicik egytt lennnek elismerve. Az orvos nem nzn le, hanem segten a ms mdszerekbe az eligaztst.
Halottam valakitl, hogy Nmetorszgban(igaz?) az van, ha kiderl valakirl rkos akkor, mr msnap megltogatja az krzeti orvos (magtl- nem a beteg megy a rendelbe), a szocilis munks, a pap, a pszicholgus, a segt kzpont munkatrsa. Teht nem hagyjk magra. Nem a beteg szaladgl egyik helyrl a msikra, hanem hozz jnnek s segtik. Na ez lenne szp vilg.

A kemo tbb helyen is tnkre tette a kezem. (ksbb bevallottk, hogy azt hittk, hogy amputlni kell). Na szval a karomon hrom helyen ki gette a mreg a kezem. (egy a alskarom knyk alatti bels terletn kb. 10 cm hosszban s kt-hrom cm szles terleten) nylt hscafatok maradtak meg. Iszony fjdalmakat ltem t. A sebszhez hetente jrtam sebtiszttsra s egy flv alatt sszeforrt, fertzs nlkl. Nem akarok rmtrtnetet meslni!!! Szval az a rsz szpsghibsan, de jl van (plasztikzni nem akarom)
A msik kt terlet a kzfejem volt. A kzfej fels terlete s a csukl bels rsze. Itt is a hs kiget, de nem nylt sebformban hanem csak a br s a csont kztti hs sszezsugorodott. Ezltal nem tudom az ujjaimat, a csuklmat behajtani. A fogsok nem tkletesek.
Na amikor krdezem az onkolgusom, rtatlanul, hogy most mit kne kezdeni a kezemmel, az feleli, hogy el kell menni egy rehabilitcira. Krdezem, hov? Beutal?? Erre a vlasz az: hogy nem tudja helyileg hol van, s nem neki kell beutalt adnia.
Kijttem, elmentem a hzi orvoshoz. Szvhez kapott, hogy jaj mit csinltak magval. Mondom, hogy gygyulni szeretnk, adjon beutalt. Krdi (), hogy hova is. Mondom tn a reumra. Na megkaptam a beutalt.
A reums forvos megkrdezte, hogy mirt hozz jttem. Na mi van...... mondom (N) tn gygytornztatni kellene. Erre , de k ilyennel mg nem tallkoztak!!!! (Ht mit mondjak!!!) Vgl nagy nehezen eljutottam egy gygytornsz csajhoz, aki szintn a szvhez kapott, de legalbb elgondolkodott s cselekedet. Megtantotta az jaimnak a torna gyakorlatot. Na gy ahogy tud mozogni.
De ez mg semmi, lejrt a 10 alkalom, vissza megyek a forvoshoz s krek mg kezelst. Erre azt mondja, hogy egy veben csak egyszer kaphatok kezelst. Nzzek r... iszony dhsen... mondom, ugye ezt most nem mondja komolyan (egy kicsit erlyesebben) Mire na mg egyet ad.

Errl a betegsgrl az emberek nem szeretnek nyltan beszlni. De mirt?? Hisz ha belegondolunk akkor ebbl a mai korban nagyon sokan „tnetmentess„ vlnak s vekig akr vtizedekig lnek. Ehhez, kell er, azt pedig egymstl is kaphatunk. Csak gy tudunk egymson segteni ha megnylunk, mert lehet, hogy a msik ember tudja a megoldst a problmra. Ne hagyjuk ezt az eslyt elmenni magunk mellett.
Amikor befejezdtt nlam a krhzi kezels (kemo, sugr), s megkaptam a zrjelentst akkor azt mondta az onkolgusom, hogy most magn a sor. Megdbbenve nztem r, s most mit kell csinlnom krdeztem. Azt mondta, hogy maga dnti el a gygyuls tjt, de segtsget nem adott hozz. Kimentem a krhzbl s nem tudtam, hogy merre induljak el??? Magamra maradtam, gy ltszik a krhz adott egy biztonsgot, most pedig elfogott a pnik. Merre, mit csinljak? Ugyan a krhz folyson mindenki mondott valamit, meslte, hogy mit csinl, mit hallott. De n szakember segtsget akartam magamnak az els lpseknl.
Elkezdtem vsrolni a knyveket, rengeteget olvastam. Aztn flre raktam, mert nem sajt magamat akartam gygytani. Kerestem egy termszetgygyszt (nem hkuszpkuszt) hanem orvost. Sikerlt. A nagybets orvos, ki is rom a nevt dr. Borodi Judit. indtott el, kaptam tle vitaminokat, (nem a hires trendkiegsztket) elmagyarzta, hogy milyen mrtkbe kell vltoztatnom az tkezsemen, a lelkemen. s elindultam. Elszr a Tmaszad Szolglat tankonyhjn tanultam meg a helyes tpllkozs szksgessgt. Nehezen lltam s llok t. (sokszor tvton jrok), de azrt mr jobban odafigyelek a mrtkekre az sszettelre.

A betegsg alatt szksg van arra, hogy a bajba a csaldon kvl ms is segtsen. Hallottam olyan szomor trtnetet egy betegtrsamtl, aki el mondta, hogy a 14 ves lnya elkltztt inkbb az desapjhoz (elvltak) mert (mint a kislny) nem rzi ersnek magt, hogy az desanynak segtsen. Aki meslte avval egy terpira (Simonton) jrtam. Nekem is a Tmaszad Szolglat ltal szervezett letmdtbor az ami dupla ert add. Mert nem csak eladsok vannak, hanem egymsnak elmesljk a betegsgnk trtnett („ember mesknek” nevezik az alaptvnynl).
Azrt is j ilyen helyekre eljrni, mert azokkal az emberekkel tallkozol akik gygyulni akarnak, akik nem „rmlnek” meg a kiltstalannak vlt helyzettl, hanem lni akarnak s ezrt tenni is szeretnnek. Ezek kztt a betegtrsak kztt nem szgyen a srs, st egytt srs, mert tudjuk, hogy a msik p akkor mit rez. Tudjuk mr egy mozdulatbl, egy pillantsbl , hogy a msiknak most mit kell mondani. Szerintem ezekrt j egytt lennnk. A csald, a bartn, kollgk kztt is sokan vannak akik segtenek, de lehet, hogy ktelessgbl, vagy sajnlatbl, de egy sortrs az tudja igazn hogy mit rzel. Mert van gy-hogy az ember inkbb otthon hallgat, mert nem akar teher lenni, igaz, hogy azt mondjk, hogy nem gy rzik, de azrt....
Engem a Simonton terpin arra tantottak, hogy a betegsg legyzsnek egyik erejt az adja ha megtanulunk nmagunkkal foglalkozni. Meg kell tanulni, hogy most Te vagy az els, azt kell tenni ami neked j. gy mondta a terapeuta, hogy tanuljunk meg „rosszak lenni”. - msok szembe.
Sokat gondolkodtam, hogy mirt panaszkodnak a betegek tbbsge (hl isten n nem), hogy amikor kiderlt, hogy mi a baj, akkor krlttk megfagy a leveg. Szerintem ez a legflelmetesebb betegsg a kztudatban, rgtn a hall prosul hozz. Megijednek, mert nem tudnak mit kezdeni „egy hallra tlt„ emberrel. Maguk flelmt vettik ki. Nem gondolnak arra, hogy evvel a gyenge emberen mg lknek is egy j nagyot. A betegek reakcija az, hogy eltitkoljk, nem mernek errl beszlni.
n rgtn vllaltam nyltan a betegsgem. Nem azrt, hogy sajnljanak, hanem mert gy knnyebb volt csak a harcra gondolnom, nem kellett msra is tekintettel lenem. Magam lettem a fontos, az n rzseimet kellett karbantartanom. lni akarok s erre kell az energia! Az letem sorn mindig msokkal foglalkoztam , sok embernek voltam a szemetes ldja. Mindig k voltak az elsk. Hol vannak most azok....
Na most gy tnik, hogy n egy nz ember lettem, nem csak megtanultam, hogy nem szabad magam elhanyagolni, se immunrendszerileg, se lelkileg (sszefggnek)
Arrl nem mondtam le, hogy msokon segtsek, mert a diagnzis kzlse utni els lpsek a legnehezebbek s aki tment ezen az tudja, hogy mit r egy hasonl kzssg szertetette. Igen szoros kapocs lett ez a rk.
lni akars nagyon ers lett bennem. Ezrt igyekszem ersdni. Lelkileg , testileg, szellemileg. Alkotni akarok, hogy magamnak s msoknak rmet szerezek. Ajndkozni szeretek – nem szeretet venni rte- hanem mert j nekem. Boldog leszek tle ez pedig ert ad

Nagyon sokat gondolkodtam, hogy minek „ksznhetem”, hogy rkos lettem. Milyen sszetevk jtszottak szerepet a betegsg ltrejttbe. Mindenki fel tudja sorolnia rizik faktorokat. Genetika, stressz, krnyezeti hatsok, helytelen letmd s tpllkozs. De ezek kztt nlam mi volt a f ok.? A genetikai problmk nem lehetnek, mert legalbbis a csaldban nem volt rkos. Nlam azt hiszem kt fontos ok jtszatod kzre, a kvrsg s a stressz.
Hogy is kezddtt??
Mindig is duci voltam, gyerekkoromban csfoltak, hogy ”digi - daganat „ ksbb a kzpiskolban elneveztek gombcnak. Ezek az lmnyek vgig ksrtk az letemet. Belm ivdott a rks kisebbsgi rzs a flelem az emberek gnyoldstl. A szleim lland veszekedse a kvrsgem miatt. Az res ht, a ruhs szekrnyben eldugott kenyr. Ezekkel a „cselekkel” prbltak ”nevelni”. Ht jl flre neveltek! Elrtk a szleim, hogy haza fel az utcn ettem meg azt amitl k tiltottak. Hamburger, pizza szelet, tbb gombc fagyi ezeket a tilts miatt dupla adagokban ettem avval a tudattal, hogy most jl kiszrok a szleimmel. Mikzben iszonyan s vgzetesen magammal toltam ki. De akkor ezt kamasz fejjel nem gondoltam vgig. Csak az azrt is megeszem vezrelt. Felntt koromra mr jl megtermett „molett„ n lett bellem. Termszetesen nem csak kilk okoztak problmt A lelki srls azok slyosabbak voltak. Mert mi is trtnt?: az iskolkban csfoltak, a kzpiskolban kikzstettek a lnyok, a kamasz szerelmet nem ismerhettem meg, mert a fik csak rhgtek rajtam. J kis kisebbsgi rzs, gtls alakult ki az vek sorn. Hszon vesen egyedl bartnk s fik nlkl, kszkdve a magnnyal s a szlk tiltsaival egy kis depis lny lettem. Hogy bizonytsam, hogy n is rtkes ember voltam elkezdtem az akkori idkben szoksos „trsadalmi munkban”munkahelyen szervezni kirndulsokat , klub foglalkozsokat, komolyzenei klubokat, irodalmi esteket. Itt mindenki jl rezte magt csak n nem. Nem azrt mert munka volt vele, hanem mert az eredmnyt soha nem dicsrte meg senki. Na nem plecsnibe, mert gy igen, hanem a kortrsaim. Mind olyan lenzve „vll veregetve dicsrtek” meg.
Mr itt alakult volna ki a szervezetemben a piszok rkos sejt?????........
Teltek a felntt vek, olyan szakmm volt amit a szleim vlasztottak. Ktelez volt elvgezni egy ptipari technikumot, mikzben n rgsz vagy npmvel szerettem volna lenni. vtizedekig gy dolgoztam egy tervez intzetben, hogy utltam az amit csinltam. Mivel mg a szleimmel ltem, nem mertem ms szakmt tanulni. Egyetemre sajnos nem tudtam menni, mert a technikumban igen kevs humn trgyakat tanultunk s a felvtelihez szksges tudsom nem volt meg. Majd ksbb a trsadalmi tudomnyok fel fordultam, imdtam a szociolgit, ebbl rtam meg a szakdolgozatom is. (Laktelepek elnyrl s htrnyrl) Egy ideig olyan krdsekkel foglalkoztam ami rdekelt, de aztn megint rossz irnyba kerltem. Ez a helyzet tartott a betegsgem kialakulsig. Azta rokkantnyugdjas vagyok s kreatv hobbival, internettel, olvasssal, angol tanulssal, zenehallgatssal tltm az idmet. Vgre magamra talltam, j lett volna ezt megtallni betegsg nlkl.
A trskapcsolataim sem voltak sikeresek, mindig engem hagytak ott. Sokig voltam egyedl, ltem a „vnkisasszonyok lett” Nem voltam otthon l, mert n egyedl is jrtam sznhzba, moziba, hangversenyre, utaztam. Csak nem volt akivel megbeszljem az lmnyeimet. Nagyon kevs fi majd frfi akart megismerkedni, jl mkdtt a molett n kirekesztse. Volt olyan frfi aki azt mondta, hogy nagyon jl rzi magt velem, de mint n nem kellek neki. Na puff neki!! Mr negyven voltam amikor egy jsghirdets tjn megismerkedtem a frjemmel. Ennek tizenhat ve.
Betegsgem alatt az anymmal val kapcsolatom megvltozott, eltte se volt j s most sem. Sajnos desanymmal nagyon rossz a kapcsolatom. Szigoran neveltek, s mindig csak szidtak s bntettek. Totl kisebbsgi rzst hoztak ki bellem a nevelskkel. Felntt koromban a pszicholgusnak igen sok munkja volt velem. (nha most is). Lnyeg, hogy durva ezt kimondani, de nem szerettem a szleimet. Amikor kiderlt, hogy beteg lettem, sokig gondolkodtam, hogy mondjam-e vagy ne. De vgl is elmondtam anymnak, apmnak nem mert elhagyott minket mg 1985-ben. j csaldja lett s nem tartotta velnk a kapcsolatot. Anymnl kitrt a nagy aggds. Iszony volt, hiszen gyerekkoromban az sem tudtak, hogy ki a bartnm, mit olvasok, mivel tltm a szabadidm. Van -e bnatom, szerelmes vagyok-e, egyltaln hogyan lem meg a kamasz, majd a felnttkor els veit. Na szval, megfordult a vilg. Az anym elkezdet lelgetni, puszilkodni, simogatni. Flelmetes volt. Az igazsghoz hozztartozik, hogy tisztessgesen polt a mtt utn s a kemo alatt. De ezek a ltvnyos rintkezsek nagyon zavartak.
Tl vagyok a nehezn , de mindennap hromszor telefonl, hogy hogy vagyok s ha vletlenl nem vagyok otthon amikor hv. Ht az borzaszt, rgtn hvja a frjem, hogy mi van velem. Nem fogja fel, hogy n rendesen lem s lni akarom az letem. Ehhez hozztartozik, hogy nem otthon vagyok, hanem csszklok stb.
Ht vissza srom azt az idt, amikor nem foglalkoztak velem. Mert ez iszony. Sajnos, hogy ilyen vlemnyem van az anymrl, s az bnt legjobban, hogy tudom, hogy nem szabad, mert nem illik egy anyrl gy gondolkodni.

Sajnos nekem levettk a jobb mellemet, pedig a daganat mrete nem indokolta, de a nyirokcsomba is talltak rosszindulat sejteket, ezrt dntttek a csonkols mellett. rdekes, hogy nem estem ktsgbe emiatt, mint sok ntrsam. Igaz, hogy mr tven felett voltam, teht az j kaland kizrva. Nem fogott el a pnik hogy a frjem mr nem fog szeretni vagy elhagy. Ezrt nem is gondoltam a plasztikra. Msik gondolatom pedig az volt, hogy nem akartam hogy megbolygassk. Taln volt bennem egy kicsi flelmem a m dolgok irnt. Nem bztam a tkletessgkben. gy reztem, hogy nagyobb a veszlye a kijulsnak. Lehet, hogy nem jl gondolkodtam, de most mr nem is szeretnm.
Ami mondjuk nagyon zavar, bevallom szintn a frds, a zuhanyozskor val szembesls a csonktssal. Nha beleborzongok, az els msodpercekben nem akarok oda nylni, nem szeretem azt a rszt megmosni. Csak szivaccsal pacsmagolom. Amikor ezt elmesltem a termszetgygysz-orvosnnek azt mondta, hogy ez helytelen. Inkbb simogatni kell, szeretgetni s fkppen elfogadni. Itt nem a niessgem hinyossgra gondolok, hanem a rkra haragszom, mert megcsonktott, mert bntott, mert miatta vltozott meg az letem .
Flelem attl, hogy hny vig lem tl, lesz-e ttt vagy ettl megkml a sors. Hiszen ktszer kisrtett meg a hall, a vese rkkal s mellrkkal. Azok akik nem jrnak flvente kontroll vizsglatokra, nem tudjk tlni a rkosok lelkivilgt. Amikor mr tudjuk a naptri napot, hogy mikor milyen vizsglat lesz, eltte egy httel szinte az „rlet” hatrn lnk. Mi lesz?? krdsek jnnek el. Ugye nem lesz td, mj, csont ttt, ugye j lesz a tumor marker, ugye nem mennek fel a vrkp rtkei. Addig mg nem kapod kszhez a leletet „addig meghaltl” . A vizsglatok sorn mikor llsz a rntgen gp kpernyje eltt, vagy a csonktott melledet ssze nyomja a mammogrfia rntgengp (ordtani szeretnl a fjdalomtl), vagy amikor az ultrahangos vizsglat alatt fekszel az gyon s mikzben latinul diktlja a doki azt, hogy mit lt, kzben a flelemtl kicsordul a knnyed a szemed sarkban, s mereven nzed a doki szemnek minden rezdlst, hogy mikor mondja mr ki, hogy minden rendben van. Ha mindezt tled akkor nem a mcici lesz a legfontosabb az letedben, hanem maga az let. Meslte valaki, hogy egy betegtrsnak a mtt hegn jbl kijult a rk, ismt mteni kell. Krdezem n akkor mi is trtnne, ha mr ott mcici lenne??? Ht a msik vlaszom arra , hogy mirt nem vllalom a helyrellt mttet?? Ezrt!!! Mert arra is kell gondolni, hogy sajnos a rk egy alattomos llat, visszajr idnknt.
Minden vben kapok egy j protzist s kt melltartt. Nagyon szp s mutats „nies” melltartk. A betegtrsaim ezt gy lik t, hogy jbl nv vlnak ezltal, s a niessgkn nem eset csorba.
Szerintem niessg, nemcsak melltart krdse. Annak bellrl kell radni, a csald sszefogsban, frjed tiszteletbe, szertettbe. Ehhez (fontos?) lenne egy melltart.
Tudom, hogy napkzben is hordani kell a ptcicit (protzis), mert ha nem akkor rtunk a gerincnek. De bevallom, hogy otthon nagyon sokszor nem veszem fel. Nehz, izzad, (nyron azt hittem, hogy ksz, akr hol vagyok, akr a nylt sznen, de kiveszem). Termszetesen, vendgsgben, utcn, stb. hordom, de otthon tbbszr levettem. Na itt jn be a niessg! Elszr amikor nem akartam felvenni (otthon) el lltam a frjem el s megkrdeztem tle, hogy zavarn -e , ha itthon flcicivel mszklnk, nem rezn-e kellemetlenl magt. Azt mondta, hogy nem, csinljam azt ahogy nekem j. Megknnyebbltem. Ht nekem a niessggel szemben a knyelmessg gyztt.
A mtt utn azt mondtam a frjemnek, hogy ez nem egy kellemes ltvny, s tudom, hogy nehz egy frfinek ilyenkor, de ha gy dnt, hogy neki ez nem j vagy kellemetlen, akkor menjen. Az volt a vlasza, hogy „ az oltrnl arra eskdtt, hogy jobban rosszban mellettem lesz”. Eltelt tbb mint hrom v a mtt ta s egytt vagyunk ( 59 s n 55 ) .
Nem vagyok fiatal, tn ebben a tekintetben maradian gondolkodom, de n nem ezt tartom a htralv letem legfontosabb problmjnak, hogy most N vagyok-e a frjem szemben vagy nem. A mi hzassgunk nem erre plt, hanem hogy j egytt beszlgetni, j egytt jrni hangversenyre, j egyms kezt fogni, j egytt nevetni, j egytt srni, j egytt a difa alatt lve hallgatni a termszet csendjt, j egytt lenni.... Ezt nem a beptett m cici hatrozza meg.

A betegsgem s annak mellkhatsait (mcici, kzdeformls, a kemo kigs miatti hegeseds) nyltan vllalom a laktelepi lpcshzba a szomszdok eltt, vagy a laktelepen lv zletek eladival (OTP, kzrt, zldsges, stb) Vagy amikor jrtam a kreatv foglalkozsokra. A fslis-illetve a kesztys kezemre mindig rkrdeztek- mindig szintn vlaszoltam. Azt viszont megfigyeltem, aki mr ismert eltte annak nem okozott problmt a szemembe nzni. Volt olyan is amikor, hirtelen le kellet szaladni valamit venni, s nem vettem fel a cicimet, nem szltak meg, termszetesnek vettk (csak az ismersk)
De amit megfigyeltem, hogy a hozznk tartoz krben lv emberek, ha nem is reaglnak „rosszul” a hrre, de mr annak a rszleteire nem kvncsiak, azt elhrtjk. Itt arrl van sz, hogy ha meslni kezdtem (mg ha viccesen is) a kezelsekrl, az uthatsrl (amit ugye nlam ltni, az eldeformlt kezemet) akkor egy vd pajzsot emelnek maguk el. Ezt sajnos tapasztaltam a legjobb bartnmnl is. Nagyon segt volt egy szavam nem lehet, de ha mr rszletesen akartam beszlni a sebemrl, a fjdalmaimrl, lelki bajaimrl, a hallflelmemrl akkor is bezrkzott.
Ezeket a krdseket csak a frjemmel, a pszicholgussal s a beteg trsakkal tudtam s tudom megbeszlni. |